HABERLER

TÜHİS VE TÜRK-İŞ ARASINDA EK ÇERÇEVE ANLAŞMA PROTOKOLÜ İMZALANMIŞTIR

2024-01-29

YÜRÜRLÜK BAŞLANGIÇ TARİHİ VEYA ENFLASYONDAN KAYNAKLI FARKLI ÜCRET ZAMLARI OLUŞMAMASI İÇİN TÜHİS VE TÜRK-İŞ ARASINDA "EK ÇERÇEVE ANLAŞMA PROTOKOLÜ" İMZALANMIŞTIR .

09.05.2023 Tarihinde Hükümet, Kamu İşveren Sendikası (TÜHİS) ve TÜRK-İŞ arasında imzalanan "2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü" nün eki niteliğinde olmak kaydıyla imzalanan toplu iş sözleşmelerinde yürürlük sürelerinin farklı aylarda başlamasından ve enflasyon kaynaklı farklı ücret zamlarının ortaya çıkardığı/çıkaracağı ücret farklılıklarını gidermek amacıyla düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre;

01. Ocak 2023 yürürlük başlangıçlı toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı ayında gerçekleşen %32,57'lik zam oranının 01 Şubat, 01 Mart ve devam eden aylarda yürürlük süreleri başlayan toplu iş sözleşmelerinin üçüncü altı aylık döneminde uygulanacak olan enflasyon farkı + ücret zammının toplamının %32,57'nin altında kalması halinde bunun yerine toplu iş sözleşmesinin üçüncü altı ayında uygulanacak olan ücret zammının %32,57 olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Enflasyon farkı + ücret zammı %32,57'nin üzerinde olması halinde yüksek olan oran uygulanacaktır.

Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY'ın imza töreni konuşması;