HABERLER

TÜRK-İŞ Kamu Çerçeve Koordinasyon Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Görüştü

2024-01-18

TÜRK-İŞ Kamu Çerçeve Koordinasyon Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ile T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda görüştü.
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay?ın önderliğinde Genel Başkan Yardımcımız Receb Kocapiçak'ında görev aldığı Türk-İş Kamu Çerçeve Koordinasyon Kurulu, kamu işçilerinin artan enflasyon karşısında düşük seviyelerde kalan ücretlerinin iyileştirilmesi ve kamu çerçeve protokolüne ek protokol yapılması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan'ı makamında ziyaret ederek talepte bulundular.
Ziyaretin sonunda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, basın açıklaması yaptı.
Ergün Atalay;
Kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü'nü mayıs ayında imzaladıklarını anımsattı.
Sözleşmeyle en düşük kamu işçisi ücretinin 15 bin liraya çıkarıldığını, 2023'ün ilk altı ayında refah payı dahil ücretlere yüzde 45, ikinci altı ayında yüzde 15 artış yapıldığını belirten Atalay, şöyle konuştu:
"O dönem güzel bir kamu sözleşmesi imzaladık ama aradan geçen süredeki enflasyondan kaynaklı sıkıntının bedelini ödüyoruz. Geldiğimiz noktada ortada bir ücret dengesizliği var. Çeyrek asırdır görmediğimiz bir sıkıntı söz konusu. Bir elektrik işçisiyle teknisyen arasında yaklaşık 18 bin lira ücret farklılığı var. Arkadaşlarımız işveren sendikası TÜHİS ile geçen hafta ve bugün görüştü. Bu konu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla ilgili. Toplantıda arkadaşlarımızın tamamı görüşlerini paylaştı."
"Ocak ayına başka, mart ayına başka enflasyon çıkıyor" Enflasyonun yüksek çıkması nedeniyle işyerlerinde ücret dengesinin ve iş barışının bozulduğunu savunan Atalay, "Sözleşmelerimiz ocak ayında başlayıp, şubat, mart, haziran, temmuz ve ağustos dönemlerinde başlayanlarla devam ediyor. Ocak ayına başka enflasyon oranı çıkıyor, şubat ayına başka, mart ayına başka bir enflasyon oranı çıkıyor." dedi.
Kamudaki ücret dengesizliğinin bir an evvel çözülmesi gerektiğini dile getiren Atalay, şöyle devam etti:
"Sayın Bakan, bu hafta işveren sendikası TÜHİS ile görüşeceğini, önümüzdeki hafta bununla ilgili bize bilgi vereceğini dile getirdi. Bundan önceki gayrı resmi toplantıydı. Bu akşam kamu koordinasyon kuruluyla resmi toplantı yaptık. Ücretlerimiz öyle eridi ki. TÜİK'e göre enflasyon yüzde 65 civarında. Pazara ve raflara baktığınız zaman yüzde 90'ların üzerinde. Haklı talebimize bir an evvel müspet bir cevap bekliyoruz. Bize nefes aldıracak bir düzenleme yapsınlar. Sözleşme başlangıcını da ocak ayına çeksinler."