HABERLER

GENEL BAŞKANIMIZ POLAT'INDA KATILIMIYLA ŞEKER-İŞ 21.OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2017-07-24

Toplantıda Türk-iş Başkanı Ergün ATALAY'ın yaptığı konuşmasında;
"Şehitlerimizi unutursak yarın da bizi unuturlar"
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY da dün 50 yıldır ilk defa Kudüs'te Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılınmadığını ve 200'ün üzerinde yaralı ve şehitlerin olduğunu söyledi.
ATALAY, Mescid-i Aksa'da ve Kudüs'te Müslümanların yaşadığı sıkıntılara kayıtsız kalınmaması gerektiğinin altını çizdi.
Geçen hafta toplantı için gittiği Brüksel'deki izlenimlerini aktaran ATALAY, Avrupa'daki birçok ülkenin 15 Temmuz'un bir oyun ve senaryo olduğunu düşünmeye devam ettiğini dile getirdi.
Şeker-İş'in 15 Temmuz darbe girişiminde iki şehit verdiğini hatırlatan ATALAY, "Şehitlerimizi unutursak, yarın da bizi unuturlar." dedi.
ATALAY, şeker fabrikalarının yarım asırdan fazla ülkenin ekonomisine katkı sağladığını ve Türkiye'nin en zor bölgelerinde kurulduğunu, Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın 'Şeker sanayisi bu ülkeye lazım. Şeker sanayisi bu ülkenin mihenk taşı.'dediğini hatırlatarak, bu ifadelerden memnun olduklarını kaydetti.
"Taşeron ile ilgili gayret sarf ediyoruz"
Kısa bir zaman önce kamu sözleşmelerine imza attıklarını, bunun uzun yıllardan beri en iyi yaptıkları sözleşmelerden bir tanesi olduğunu dile getiren Atalay, şunları söyledi:
"Taşeron ve 5 ay 29 gün geçici çalışan kardeşlerimizle ilgili emek, gayret sarf ediyoruz. Taşeronda belirli bir noktaya geldik ama arkası gelmedi. Maalesef kadro bekleyen taşeron arkadaşlarımız var. Taşerondan daha önemli olan, bu ülkede 20 yıldır 5 ay 29 gün çalışan arkadaşlarımız var. Şekerde, tarımda var, demiryollarında, ormanda var. Topladığınızda bu sayı 22 bini geçmiyor. Maalesef bu konuyla ilgili geçen sene ülkeyi yönetenlerden söz almamıza rağmen, şu ana kadar olumlu bir netice alamadık."
Önümüzdeki günlerde 5 ay 29 gün çalışanlara yüzlerini güldürecek bir bilgi vermeyi umut ettiğini ifade eden ATALAY, çözüm noktasında olağanüstü gayret sarf etmeye devam edeceklerini söyledi.
Kıdem tazminatında olumlu bir noktaya gelindiğini ifade eden ATALAY, TÜRK-İŞ'in eylül ayında tek gündemle, örgütlenme gündemiyle toplanacağını kaydetti.