HABERLER

1 MAYIS ALANLARDA COŞKUYLA KUTLANDI...

2017-05-02

Ankara’da 1 Mayıs kutlamaları, sabah saatlerinden itibaren Konfederasyonumuza bağlı sendikaların üyeleri ve vatandaşlarımızın katılımıyla Hipodrom Caddesi’nde toplanması ile başladı. On binlerce emekçinin oluşturduğu kortej, sloganlar eşliğinde Anadolu Meydanında bulunan miting alanına ulaştı.
Anadolu Meydanı’ndaki kutlamalar TÜRK-İŞ Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp ALEMDAR’ın açılış konuşmasıyla başladı ve özetle;
“İşçiler, kamu çalışanları, emekliler, işsizler, dar ve sabit gelirliler, örgütsüz, güvencesiz, kuralsız çalışanlar, taşeron işçiler, geçici işçiler, kadınlar, gençler, emeği ve alın teri ile geçinenler, bu haklı davamıza destek veren, bu alanda bizleri yalnız bırakmayan emekçi kardeşlerim, değerli konuklar, değerli basın emekçileri...
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, TÜRK-İş’in düzenlediği 1 Mayıs mitingine hoş geldiniz. Değerli arkadaşlarım, bizler bugün bu alandayız ama Türkiye’nin her köşesinde milyonlarca emekçi, işlerinin başında, sokakta, meydanlarda, coşku içinde 1 Mayıs’ı kutluyor. Biz üyeleri ve aileleriyle birlikte milyonları temsil eden Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonu TÜRK-İŞ olarak; buradan, Tandoğan meydanından, ülkemizin dört bir yanındaki kardeşlerimizi selamlıyoruz, onlara dayanışma ve kardeşlik duygularımızı gönderiyoruz.
Kardeşlerim, her zaman olduğu gibi bu 1 Mayıs’ta da taleplerimizi haykırmak, sorunlarımızı dile getirmek, sesimizi daha güçlü bir şekilde duyurmak için buradayız. Kıdem tazminatı hakkımızı korumak için, taşeron işçilerin yıllardır kadro bekleyen geçici işçilerin kadro talepleri için, vergide yaşanan adaletsizlikleri dile getirmek ve adil bir vergi düzeni talep etmek için, hak için, adalet için, alın terimizin karşılığını almak için alanlardayız.
İnsan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve insanca bir gelir için buradayız. Ülkemizde ve çalışma yaşamında demokrasi için, terörün ve şiddetin olmadığı, barış içinde huzurla yaşadığımız bir Türkiye için buradayız. Bu haklarımızı alana kadar da alanlarda olacağız haklı davamız için mücadele edeceğiz” dedi.
ALEMDAR’ın konuşmasının ardından, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımız hep bir ağızdan coşkuyla okundu. Ankara Seğmenler Kulübü Derneği de, alanda toplanan on binlerce emekçi kardeşimizin “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nü kutlayarak Ankara Oyun Havaları eşliğinde derlediği gösteriyi sundu.
1 Mayıs Kutlamalarına Türk Metal Sendikası Eskişehir Kadın Kolları Bölge Temsilcisi Fatma ÖZKIR’ın, Türkiye’deki tüm kadın işçiler adına yaptığı konuşmasıyla devam edildi. ÖZKIR, konuşmasında Türkiye’de kadın işçi olmanın zorluğuna ve çalışma koşullarına değindi.
Daha sonra kürsüye TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK gelerek alanda bulunan on binlerce emekçiye seslendi. KAVLAK, konuşmasına alanda bulunan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak başladı ve bugünün emekçiler için önemine değinerek şunları söyledi:
“Bugün yoksulluğa, sömürüye, adaletsizliğe, sendikasızlaştırmaya karşı emekçilerin seslerini yükselttiği gündür. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kalktığı, işçilerin örgütlendikleri için işten atılmadığı, özgürlükçü bir demokrasi için mücadele günüdür. İnsan onuruna yaraşır çalışma koşulları ve insanca bir yaşam için mücadele günüdür. 1 Mayıs tüm emekçilerin ortak mücadele günüdür.” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay kürsüye çıktı. ATALAY, konuşmasına başlamadan önce 15 Temmuz işgal girişiminde şehit düşen 6 işçimiz için hazırlanan slayt gösterimi ekrana geldi.
-15 TEMMUZ SIKINTILARIMIZI SEKTEYE UĞRATTI
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, meydanda bulunan on binlerce emekçinin bayramını kutlayarak konuşmasına başladı ve çalışma hayatı ile ülke gündemindeki konulara değinerek şunları söyledi:
“Gündemimizde kıdem tazminatı var, taşeron var, çocuk işçiliği, kadın işçiliği var. 15 Temmuz bizim bu sıkıntılarımızı sekteye uğrattı. Bu yıl Tandoğan'dayız. Bazı hainler bu ülkeyi sıkıntıya sokmaya gayret ettiler. Siyasi parti liderlerinin seçim meydanlarında zaman zaman sergiledikleri sert ve kırıcı üslup artık geride kalmalıdır ve ülkemizin temel sorunlarını çözmek için bir araya gelmelidir. TÜRK-İŞ’in önceliği her zaman ülkemizin birliği ve bütünlüğü olmuştur.” dedi.
TÜRK-İŞ olarak FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı meydanlara çıktıklarını belirten Atalay, o gece TÜRK-İŞ üyesi 6 kişinin darbeciler tarafından şehit edildiğini anımsattı ve "Bundan 40 sene evvel İstanbul'da 1977'de 34 arkadaşımız katledildi. Aradan 40 sene geçti, failleri hala ortada yok. 15 Temmuz'u kim planladıysa 77'yi de onlar yaptı." diyen ATALAY, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.
-Kıdem Tazminatında geriye gidiş yapamazlar, yaptırmayız!!!
Kıdem tazminatının emekçiler için son kale olduğunu ve hiçbir türlü geriye gidişin kabul edilemez olduğunu belirten ATALAY, alamayanların alanlardan fazla olduğunu ve bunun için de bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. ATALAY “Mevcut kıdem tazminatından nokta kadar geriye gitmeyiz. Geriye giderseniz, kıdem tazminatının yapısını bozarsanız... Bizi 1,5 milyon görmeyin, tüm işçiler olarak 15 milyon, çoluğumuzla çocuğumuzla 60 milyonuz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; yapamazsınız, yaptırmayız." dedi.
-Geçici İşçiler
Geçici İşçiler ’in bu ülkenin kanayan yarası olduğunu belirten ATALAY, “20-25 yıldır 5 ay 29 gün çalışan işçilerimiz var. Bunlar tarımda, şekerde, demiryollarında. Hükümetimiz geçen sene söz verdi. Bir an önce verilen sözlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu kanayan yara bir an önce durdurulmalıdır” dedi.
-Taşeron İşçiler
800 bine yakın taşeron işçileri aileleri birlikte 4 milyon kişinin özlemle kadro haberi beklediğini belirten ATALAY, “Bu yıl içerisinde taşeron sorunun çözülmelidir. İşçilik işi yapan işçi statüsünde, memurluk işi yapan memur statüsünde kadroya geçmelidir. Taşeron belası artık ülke gündeminden silinmeli ve bu ayıp artık son bulmalıdır” dedi.
-Gelir Vergisi Kazanımlarımızı geri alıyor
Çalışanlardan yapılan gelir vergisi kesintilerini eleştiren ATALAY, ücretlerden yüksek oranda kesilen gelir vergileri nedeniyle toplu iş sözleşmesiyle elde ettikleri kazanımların geri alındığını söyledi.
-Kadın İstihdamı
Hükümetin kadın istihdamını artırmak amacıyla bazı adımlar attığını ama bunları yeterli görmediklerini dile getiren ATALAY, çalışan annelerin istihdamdan ayrılmaması için her iş yerinde kreşlerin zorunlu hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
-Çocuk İşçiliği Sorunu
ATALAY, çocuk işçiliği sorununa da değinerek, "Öyle merhametsiz işverenler var ki 10 yaşındaki çocuklara boyundan büyük işler yaptırmaya devam ediyorlar. Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyorum, bu konuda daha ağır yaptırımlara ihtiyaç var." diye konuştu.
-TÜMTİS Sendikamıza verilen ceza bir zulümdür, ayıptır!
ATALAY TÜMTİS Sendikasına verilen cezanın bir zulüm olduğunu belirterek, “Demokratik bir toplumda olmaması gereken bir şekilde, sendikal örgütlenmenin işverenin şikâyetiyle dava konusu edilmesi ve şube yöneticilerinin hapis cezasına mahkûm edilmesi kabul edilemez niteliktedir. Bu yapılan sendikal örgütlenmeye bir darbedir. TÜRK-İŞ, üye tüm sendikalarıyla TÜMTİS Sendikasının, yöneticilerinin ve üyelerinin yanındadır.” dedi.
-Madenlerdeki sorunlar bir an önce çözülmelidir.
Soma, Ermenek, Şirvan ve Elbistan'daki maden işletmelerinde yaşanan iş kazalarına da değinen ATALAY, kayıt dışılık ve denetimsizlik nedeniyle iş kazalarının can yakmaya devam ettiğini kaydetti.
TÜRK-İŞ yönetimi ve bağlı sendikalarının genel başkanlarının yanı sıra kutlama programına, BBP Genel Başkanı Mustafa DESTİCİ, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım ERGÜN, Vatan Partisi temsilcileri, bazı sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri ile çok sayıda işçi katıldı.
Konfederasyonumuz tarafından düzenlenen 1 Mayıs Programı etkin bir katılım ve coşkulu bir şekilde gerçekleştirilerek sona erdi.

FOTOĞRAF ALBÜMÜ için tıklayın.


VİDEO GALERİ için tıklayın.