HABERLER

TARIM-İŞ SENDİKASI 2019 YILI YÖNETİCİ VE TEMSİLCİ EĞİTİM SEMİNERİ BAŞLADI

2019-10-02

02 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 11:00'da Antalya/Kemer'de bulunan Rox Royal Otel'de başlayan eğitim seminerlerinin açılışına T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 59. Dönem Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdür Yrd. Mustafa Sönmez, Türk-İş?e bağlı sendika Genel Başkanları ve çok sayıda misafir katılarak üyelerimize seslendi. . Seminerin açılış konuşmasını yapan Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat, özetle tarım işçilerinin sıkıntılarına değinerek, bu sıkıntıların yetkililere ulaştırılması talebinde bulundu ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu da değerlendirerek birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
Daha sonra Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Türkiye'de hiçbir işçiyi ayırt etmeden herkesin başkanı olduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti; "Bu hayatın biteceğini biliyorum. Dünyada en uzun tapu 53 sene 7 aydır. Ölüm olduğuna göre, aklı olan yanlış yapmaz. Benim toplum sözleşmedeki imzam sembolikti. Orada gündemim tarım işçileri, taşeron işçilerinin zammı, düşük ücretlilerdi. Bakanın elindeki yetki belli, ama ortada bir kararname var. O kararname kalkmadığı sürece bir şey yapamaz. Merdivenlerden inerken bakana tarım işçilerinin durumunu kimin söylemesi gerektiğine yönelik konuştuk. O da benim söylememi istedi. Rakamla sıkıntımız yoktu."
Mikrofona yansıyan ses kaydından sonra hakkında 33 günde 36 haber yapıldığını aktaran ATALAY, kendisinin yapmadığı, söylemediği bir konu hakkında sürekli haber yapıldığını, huzurunun kaçırıldığını söyledi. ATALAY, temsil ettiği insanları satmadığını ifade etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK'ın açıkladığı ekonomik programda kıdem tazminatına yönelik bir açıklama bulunmadığını, bunun da isabetli olduğunu belirten ATALAY, "Her sene gündeme geliyordu, yüzlerce işçi 'dur' dememize rağmen emekli oluyordu. Kıdem tazminatı konusunda aynı noktadayız. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimiz. Mevcut yapıdan temsil ettiğimiz insanlar razı" diye konuştu.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ardından T.C. Antalya Valisi Münir Karaloğlu sahneye gelerek, böyle bir etkinliğin Antalya?da yapılmasından çok memnuniyet duyduğunu, kadim tarım topraklarının Antalya?da olduğunu vurguladı. Tarım sektörünün hem ülkemizde hemde bölgelerde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Sayın Vali, tarım sektörüne dair tüm sorunların üstesinden gelmek ve daha ileriye taşımak için birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirtti.
Vali beyin hitabından sonra konuşmalarını yapmak üzere sahneye gelen T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk; "2009'da 1 Mayıs'ı işçilerimize 'Emek ve Dayanışma Günü olarak ilan eden yine biz olduk." Askeri darbe sonucu oluşmuş sendikal mevzuatı, uluslararası standartlara uygun olarak yeniden düzenlediklerini ifade etti.
Sendikaya üyelikte e-Devlet Sistemi'ne geçerek sivil örgütlenme ve sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım attıklarını anlatan SELÇUK, "Bugün herhangi bir sendikaya üye olan yaklaşık 2 milyon işçi kardeşimiz var. Sendikalaşma oranı açısından da iyiye doğru gidişi görmek mümkün. 2013'te yüzde 9 olan işçilerin sendikalaşma oranı, bugün yüzde 14'e ulaştı." dedi.
Mevsimlik tarım işçilerinin koşullarını iyileştirmek ve çocuk işçiliğini önlemeye yönelik olarak Mevsimlik Tarım İşçileri Projesini uyguladıklarını anlatan SELÇUK, proje kapsamında başarılı çalışmalar ortaya koyulduğunu ifade etti.
Sosyal güvenlik bilincinin artırılması, kayıtlı istihdamın desteklenmesi ve kayıt dışı istihdamla mücadele amacıyla kayıtlı istihdamın desteklenmesi projesi başlatıldığını aktaran SELÇUK, "Tarım sektöründeki istihdam imkânlarını, iş gücünün niteliğini, uyum yeteneğini ve katma değeri artıracak adımları atıyoruz." ifadelerini kullandı.
"Toplu iş sözleşmesinde geçici işçilerimizle alakalı bir söz vermiştik. Hamdolsun sözümüzü tuttuk, geçici işçi kardeşlerimizin 2019 yılında çalışma sürelerini 9 ay 29 güne kadar uzattık. Tarım ve orman sektöründe çalışan 1064 geçici kamu işçimiz, bu uzatmadan faydalanabilecek. Emekçi kardeşlerimiz ve ailelerine hayırlı, uğurlu olsun" dedi. Bu çalışmalar güç birliği yapıldığı takdirde mümkün oluyor. Kendimizi sizinle daha güçlü hissediyor, çalışma hayatımızı sizinle daha ileri seviyelere taşıyoruz. Sizler bir sendikayı temsil etmekten önce emeği, alın terini, işçi hakkını temsil ediyorsunuz. Son zamanlarda terör örgütleri tarafından kasıtlı şekilde maalesef ormanlarımız yakılmakta. Burada, orman yangınlarına cansiperane bir çalışmayla müdahale eden işçilerimize, emekçilerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum." dedi.
Bakan SELÇUK, TÜRK-İŞ Konfederasyonuna, Tarım-İş Sendikasına ve organizasyonda emeği geçen tüm sendika mensuplarına teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından bugünün anısına Sayın Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'a, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay?a ve protokolde yer alan misafirlerimize Tarım-İşçileri adına hazırlanan hediyeler takdim edildi. Eğitim programımız 03 Ekim 2019 günü İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili mevzuat ve yapılması gerekenler ile Sendika Temsilcilerinin Görev ve Sorumlulukları konu başlıklarıyla devam edecektir.

Seminer ile ilgili resimler için lütfen TIKLAYINIZ