HABERLER

GENEL BAŞKANIMIZ POLAT'INDA KATILIMIYLA TÜRK METAL SENDİKASININ 16.OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2019-06-29

Programın açılış konuşmasını TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul KAVLAK gerçekleştirdi.
TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul KAVLAK, "Biz ocak ayında ne kadar ücret alıyorsak aralık ayında da onu almak istiyoruz. Reform yapılmak isteniyorsa bu konuda yapılsın." dedi.
KAVLAK, işçi haklarıyla ilgili reform söylentilerinin sonlanması gerektiğini ve çalışan herkesin kıdem tazminatı hakkının olduğunu belirtti.
İşçi olarak çalıştırılan Suriyelilerin çalışma koşullarına da değinen KAVLAK, şu değerlendirmede bulundu:
"Bugün tezgahlarda on binlerce Suriyeli çalışıyor. Hepsi kayıt dışı çalıştırılıyor. Sigorta, prim, vergisi, servisi, yemeği yok. Biz, elbette ki Suriyeli kardeşlerimize yönelik ayrımcı ve dışlayıcı uygulamalara karşıyız. Biz yalnızca, onların ucuz iş gücü olarak, adeta köle gibi sömürülmelerine itiraz ediyoruz. Onların da ülkemizde kaldıkları süre içinde insanca çalışma koşullarına kavuşmasını istiyoruz. Kayıtlı olmalarını, hatta sendikalı olmalarını istiyoruz."
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY da çeyrek asır öncesinde üniversiteye giden işçi çocuğu sayısının yüzde 2,5 olduğunu şu an bu rakamın yüzde 40'lara ulaştığına işaret etti.
ATALAY, Türkiye'de yaşanan iç sorunların yine içeride çözülmesi gerektiğini vurgulayarak, "Hiçbir kimse ülkesini dışarıda başkasına şikayet etmeyecek. Problem varsa ülke içerisinde kalacak." diye konuştu.
Bazı belediyelerin işçi çıkardığı ve sendika değiştirme konusunda baskı yaptığı konusuna da değinen ATALAY, "Bazı belediyeler var, bırakın işçi kimin örgütünde olursa olsun. İstediği partiye oy veriyor, istediği takımı tutuyor. Siz bizim sendikalarımızdan ne istiyorsunuz ?" dedi.
Genel Kurula ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Industriall Küresel Genel Sekreteri Valter Sanches ile TÜRK-İŞ'e bağlı sendikaların temsilcileri ve üyeleri de katıldı.