HABERLER

TARIM-İŞ SENDİKASI 20. OLAĞAN GENEL KURULU BÜYÜK BİR COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

2019-01-07

Tarım-İş Sendikası 20. Olağan Genel Kurulu 05-06 Ocak 2019 tarihlerinde Ankara Anadolu Otel Downtown'da gerçekleşti. Kongreye Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün ATALAY, Türk-İş Konfederasyonu Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Konfederasyonu Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türk-İş Konfederasyonu?na bağlı birçok kardeş sendika başkanları ve yönetim kurulları, uluslararası kuruluş ve kardeş sendikaların temsilcilerinin misafir olarak katılımı, sendikamızın Şube Başkanları, Şube Yönetim Kurulları ve Genel Kurulumuzu oluşturan delegelerimiz eşliğinde gerçekleşti. Divan Başkanlığına Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, yardımcılığına Şeker-İş Sendkası Genel Başkanı İsa Gök ve Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Divan Katipliğine İzmir Şube Delegemiz Necati Kunan ve Erzurum Şube Delegemiz Saim Önal seçilerek genel Kurulumuz başladı.

Genel Başkan İlhami Polat açılış konuşmasını yaptı.Polat konuşmasında ülke gündemini değerlendirerek, tarım sektörünün mevcut durumundan ve tarım işçisinin çalışma hayatına ilişkin sorunlarından bahsetti. Polat, Genel Kurulun tüm teşkilat, ülke ve işçi hareketi için hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

EFFAT Tarım Sektörü Sekreteri Arnd Spahn konuşmasında;Tarım-İş Sendikası 20. Olağan Genel Kuruluna, EFFAT' da organize olmuş 120 Sendikanın selamını getirdiğini, Avrupa'da sosyal hakların gelişmesi için Tarım-İş ile birlikte mücadele ettiklerini, Tarım-İş ile birlikte kendi üye ülkelerindeki aldıkları hakların diğer tüm üye ülkelerde de kazanılması için mücadele verdiklerini belirtti.
Tarım-İş'i üyelerinin hakları için verdiği mücadele ve kazanımları için tebrik eden Spahn konuşmasının devamında: Mültecilerin çoğunun tarım sektöründe çalıştığını ve bunun Türkiye için olduğu kadar Avrupa için de sorun olduğunu belirtti. Spahn, Genel Kurulun hem Türkiye hem de Avrupa'daki tarım işçileri için hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına son verdi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Ergün Atalay konuşmasında:Taşeron işçilerin kadroya alınma sürecindeki problemleri, kadroya geçen işçilerin ücret konusundaki sıkıntılarını ve geçici işçilerin kadro sorunlarını,
Vergi dilimlerindeki adaletsizliği,
Tarım sektöründeki iş kazalarından bahisle bu hususun kadro süreci kadar önemli olduğunu,
Ülkedeki güncel grev süreçleri ve özelleştirmeler hakkında değerlendirmelerde bulunarak, ülkedeki sorunların birlik ve beraberlik içerisinde demokrasiyle çözülmesinin mümkün olduğunu,
Asgari ücretle ilgili gündeme taşıdıkları sorunlardan bahsederek, asgari ücretin nasıl 2020 TL meblağa yükseldiğini, bu süreçte kendisine yöneltilen eleştirilerin haksızlığını,
Suriyeli mültecilerin misafirlerimiz olduğunu ve kısa sürede de yuvalarına dönmeleri temennisini,
15 Temmuz şehitlerini anarak, ülkemizin yaşadığı zorlu süreçlerin ardından gelen birliği dile getirdi.

Tarım-İş Sendikası Yönetimi Güven Tazeledi.Tarım-İş Sendikası 20. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda Genel Başkanımız İlhami Polat güven tazeleyerek gelecek 4 senelik dönem için Genel Başkanlık Görevine yeniden seçilerek güven tazeledi. Genel Sekreterimiz Receb Kocapiçak ve Genel Mali Sekreterimiz İbrahim Özkeskin aynı görevlerine gelecek dört yıllık dönemde de devam etmek üzere üyelerimizin takdirini aldı. Kongre sonucunda Denetleme Kuruluna Sezaittin Aka, Yaşar Çelebi, Zafer Şişmanlar, Disiplin Kurulunaysa Abdülkadir Tamak, Beşir Işık, Basri Uslu seçildi.
20. Olağan Genel Kurulumuza katılımlarından dolayı herkese teşekkür eder, Kongremizin Milletimize ve teşkilatımıza hayırlı olmasını dileriz.

Genel Kurul ile ilgili resimler için lütfen TIKLAYINIZ