Ana Sayfa | İletişim
AGRICULTURE AND AGRICULTURAL INDUSTRY WORKERS UNION OF TURKEY 31.03.2015, Salı

 
Web Tarım-İş

Denetleme RaporlarıMeteoroloji
Ankaraİstanbulİzmir
ANKARA ISTANBUL IZMIR
Diğer iller için

HAKLI OLDUĞUNUZ BİR DAVADAN VAZGEÇMEYİ KABUL EDER MİSİNİZ?
19.01.2012

Ücretiniz olması gerekenden daha düşük hesaplandığında, yanlışın düzeltilmesi ve kaybınızın giderilmesi için sendikaya başvurursunuz. Ama ya sendika size yardım etmeye hazır değilse…

Diyelim ki işveren ücretinizi yanlış hesapladı ve aylarca ya da yıllarca size eksik ücret ödendi. Bunu fark ettiniz ve dava açtınız. Sendika da size, “Davanı geri çek. Dava açmadıysan da, açma. Hak ettiğin ücreti bir komisyon hesaplar. Ama geriye doğru herhangi bir fark alamazsın,” dedi. Ne yaparsınız?

“Olmaz böyle bir şey. Sendika işçinin hakkına sahip çıkar,” diyorsanız, Tarım-İş’e göre haklısınız.

Ancak, Öz Orman-İş böyle düşünmemiş ki, imzaladığı toplu sözleşmeye bunun tam tersi bir madde koymuş.

Öz Orman-İş Sendikası’nın 2011 ve 2012 yıllarında yürürlükte kalmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı işyerleri için imzaladığı 3. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesinde yer alan madde aynen şöyle:

“GEÇİCİ MADDE 5-

Bu toplu iş sözleşmesi kapsamında olup çeşitli nedenlerle yevmiyesi olması gerekenin altında hesaplanmış olan işçilerden dava açanların davalarını çekmeleri, dava açmamış olan işçilerin ise dava açmamaları ve geriye yönelik herhangi bir fark ödememek kaydıyla kurulacak olan bir komisyon marifeti ile bu işçilerin olması gereken yevmiyeleri tespit edilecektir. Ancak bugüne kadar dava açarak yevmiyesi lehinde ya da aleyhinde düzelenler bu haktan yararlanamayacaktır.”

Bazı orman işçilerinin yevmiyelerinin eksik hesaplandığını, dava açan işçilerden davayı kazananlar olduğunu, işveren de kabul etmektedir.

Yukarıda sözü edilen 3. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi için Orman Genel Müdürlüğü’nün 6 Eylül 2011 tarihinde yayınladığı uygulama talimatında, Bakanlık ve Genel Müdürlük aleyhine açılan çok sayıda davada hatalı yevmiye tespitlerinin düzeltildiği, kurumun binlerce dava ile karşı karşıya kaldığı, davayı kazanan işçilerin geriye doğru alacaklarını istediklerinde kurumun yüksek SSK cezalarıyla karşılaştığı belirtilmektedir.

Uygulama talimatında, “Kurumun içinde bulunduğu bu durumdan kurtulması için” toplu sözleşmeye yukarıdaki maddenin konduğu açıkça ifade edilmektedir.

Hatanın bedelini, alacaklarından vazgeçmek durumunda kalan işçi ödemektedir.

Haberle ilgili diğer resimler
Tüm hakları saklıdır © Tarım-İş Sendikası
GENEL MERKEZ
Bankacı Sokak No: 10 Kocatepe/Ankara
Tel: 0 312 419 04 56 Fax: 0 312 419 31 13